Wysokość tzw. taksy notarialnej, tj. maksymalnej stawki dopuszczalnej za dokonanie przez notariusza danej czynności notarialnej, została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Każdy notariusz może ustanowić cenę niższą niż stawka maksymalna, ograniczenie dotyczy jedynie górnej granicy. Klient ma prawo sam zadecydować o wyborze kancelarii notarialnej, która jego zdaniem proponuje najlepsze stawki. Zwykle zależą one od wartości danej czynności notarialnej, istnieją jednak wyjątki od tej reguły, w tym sporządzenie testamentu, potwierdzenie dziedziczenia czy umowy majątkowe między małżonkami.
Warto zwrócić uwagę, że w cenę wliczona jest nie tylko taksa, ale także podatek pobierany przez notariusza od czynności cywilnoprawnych, podatek VAT oraz opłaty sądowe. W przeciwieństwie do taksy notarialnej, podatki i opłaty sądowe nie podlegają negocjacjom.
Zobacz również:
-
Czy notariusz może być pociągnięty do odpowiedzialności za błąd w zawodzie?
Notariusz nie posiada, w przeciwieństwie do adwokatów i radców prawnych, immunitetu zawodowego, co oznacza, że można pociągnąć go do odpowiedzialności o charakterze dyscyplinarnym za uchybienia zawodowe (upomnienie, nagana, kara pieniężna lub – w najgorszym przypadku – pozbawienie prawa do wykonywania zawodu). Jeśli naruszył przy okazji inne, nienależące do jego kompetencji dziedziny prawa, może się także »
-
Jak przygotować się do wizyty u notariusza?
Dla wywołania skutków prawnych przez daną czynność prawną zwykle niezbędne są pewnego rodzaju dokumenty lub w przypadku gdy dokonujemy czynności za osobę trzecią – upoważnienia (warto pamiętać, że są one niezbędne nawet w przypadku, gdy dokonujemy czynności notarialnej w imieniu członka rodziny). Dlatego, by wizyta u notariusza przebiegła sprawnie, lepiej zawczasu dowiedzieć się, które z »
-
Na czym polega tajemnica czynności notarialnych?
Notariusz zobowiązany jest do zachowania tajemnicy w sprawie okoliczności dokonanej przez niego czynności notarialnej. Jest to jego prawnym obowiązkiem nawet po odwołaniu, z wyjątkiem występowania przed sądem w charakterze świadka (chyba że ujawnienie tajemnicy stanowi zagrożenie da dobra państwa lub ważnego interesu prywatnego, kiedy to może być z tego obowiązku zwolniony przez Ministra »